Follow by Email

Sunday, October 25, 2015

What's on the Docket #13 - 26th October to 1st November


GENERAL ANNOUNCEMENTS
                                                                                                                                               

"Wacky Week" is this week: Thanks to Talon... Wacky Week is where the high school students dress up everyday of that week according to that day's theme. Friday, the day of the Benefit Bash, is left as an open day so that the students can wear their Halloween costumes on that day. Enjoy your wacky week!


Monday–Pajama Day
Tuesday– Twin/Group Day
Wednesday–Fashion Disaster
Thursday–#TBT (Decades)
Friday–HALLOWEEN/Free Day


Gr 12 IB Chemistry Trip to FEI: This is just a reminder that the IB Chemistry field trip will take place on Monday October 26. It is a day D and students will miss blocks 8, 5, and 6. 

English Writing Contest: The English dept. is advertising a creative writing contest which is supported in prizes by the PTA.  Please see Here for further information.

Prom fundraiser:  Come get your waffles! Thursday 29th October during lunch and flex in the student center.

Halloween Benefit Bash:  This is organised by PTA and will be held on Friday 30th October from 3pm to 5:30pm. If you participate in a community service project make sure you help out in the Bash and sign out on the template, leaders received.
Friday's Halloween schedule:
·      Block 7: 8:10-9:30
  • Block 8: 9:45-11:05
  • Block 5: 11:15-12:35
  • Lunch: 12:35-13:05
  • Block 6: 13:10-14:30
  • Parade: 14:30-15:00 - - Students go to the central hallway with Block 6 teacher
  • Halloween Bash: 15:00

PTA 2015 Thanksgiving Celebration: The PTA will be holding their annual Thanksgiving Event on Saturday 14th November. If you are interested in helping out please click on this link.

Writing Center:
The Graded Writing Center is a resource to help all students at any stage of the writing process. (Note: We cannot assist with certain IB assessments.) You can sign up for 20-minute slots outside the new office located in A2. 
The current available hours are as follows:
Day A Block 3/Day B Block 8/Day C Block 1 /Day D Block 6; 
Monday & Tuesday after school (3:15-4) 
Monday & Friday Flex (1:05-1:45)

REMINDER (S) OF THE WEEK


Students: Formative assessments are required even if they are not recorded in the Gradebook. Homework plays an important role as a formative assessment.  Homework DOES count.
Students: Reminder to Gr12 Chemistry student - Make sure absence forms for Chemistry Trip on Monday have been handed in.


COLLEGE VISITS THIS WEEK

26th October: Gordon College, Ohio State
29th October: University of Miami

For further information on college visits contact Todd Daniel and/or Shelley Marks

GAMES/TRAVELLING EAGLES

25th - 28th October: Tournament: Little 8 (Soccer)
29th October: Varsity Boys Soccer @ EAC
28th - 31st October: Tournament: Little 8 (Basketball)

Little Eight Athletes can be found Here

For further information about the Athletics schedule go to this link


DAY BY DAY
Monday 26th October - D Day
Grade
12
11
10
9
Flex
PGC
CAS Gp2 A21/Cnslng Gp 1 B9/B10

Independent study
PGC
Birthdays

Theodore James
Tomas Angelini
Asuna Ito
Activities
Do Something - 12:45 - 1:15 in B6
GAMO 12:45 - 1:15 in B25
Happiness Club - 12:45 - 1:15 in Student Center
Knowledge Bowl - 3:15 in A7
Bricks - 3:15 in B29
Kuns - 3:15 in AC 23 (meet in the cafeteria)
Elderly Home visit - 3:15 (meet in the bus parking lot)
Film Club - 3:15 in the Multimedia Room (D25)
Theatre Ensemble - 3:15 in BBT (Black Box Theatre)
Jazz Band from 3:20~4:10pm
Math help center - 3:15 in B6



Tuesday 27th October - A Day
Grade
12
11
10
9
Flex
Community Service leaders meeting in A21
Others: Independent Study

Community Service leaders meeting in A21
Others: Independent Study

Community Service leaders meeting in A21
Others: Independent Study

Community Service leaders meeting in A21
Others: Independent Study

Birthdays




Activities
Math Club: Lunch time in B4 (Mr. Smith)
Model United Nations (MUN) - 3:15 in room A21
Weightlifting Club - 3:15 in the Weight room
Go Green - 3:15 in B9
Math help center - 3:15 in B6


Wednesday, 28th October - B Day
Grade
12
11
10
9
 Flex
 Birthdays 

Mathias Tucunduva

 Julia Riani

Activities
Graded Animal Alliance (lunch time) in B15
Graded Coding Academy- 2:45 in MakerSpace area
Graded Literary Mag in A25 - lunch
Graded Cricket Club- 2:50 on the lower school field
Jazz Band from 2:50~4:10pm


Thursday, 29th October - C Day
Grade
12
11
10
9
 Flex
Meet with Ms Wilkinson
in auditorium
Independent study
Independent study
Independent study

Birthdays 

Daniel Felberg



Activities
TALON meet at 1:15
Math League meet during lunch in B3
Global Issues Network (GIN) during lunch in B22
Board Games during lunch in A3
Gradio during - 1:15 in Student Center
Baking for All - Lunch in the Student Center
Weightlifting Club - 3:15 in the Weight room
Turma de Reforco- 3:15 in B23
Harmony - 3:15 in Ensemble Room
LAFF - 3:15 in B25
CBT - 3:15 in room B-10
Debate Team - 3:15
Honor Choir - 3:15
Projeto Conexao Brasil- 3:15 in student center (every other week)
Math help center - 3:15 in B6

             
Friday, 30th October - D Day
Grade
12
11
10
9
Parade at 2:30pm
No Flex
No Flex
No Flex
No Flex

Birthdays 

Alberto Saraiva



Katie Wagner
Activities
No Community Service activities at 3:15 (Halloween Benefit Bash)

Saturday, 31st October
Grade
12
11
10
9
 Flex
 Birthdays 
Amaral Cunha,
Leila Milazzotto




Activities

Sunday, 1st November
Grade
12
11
10
9
 Flex
 Birthdays 




Activities

DOWN THE ROAD
2nd November: No School (Finados)
3rd November: American University Dublin
3rd November: Combined Arts Rehearsal, Block 4
4th November: Varsity Soccer Semi Final (location TBD)
5th-6th November: HS/MS Production: "Shuddersome: Terrifying Tales of Poe"
6th November: Varsity Basketball Semi Final (location TBD)
7th November: SAT Testing
7th November: HS Debate Team @ EAC (leave 7:30am, return 7pm)
9th November: Band Concert @ 7:30pm in auditorium
10th November: Varsity Final for Soccer girls
11th November: Varsity Final for Soccer boys
12th November: Varsity Final for Basketball Girls
13th November: Varsity Final for Basketball Boys
13th November: SALT (Student Alt Leadership Team) Pep- Rally
13th November: Choir Festival
14th November: PTA Thanksgiving Celebration at 10:30am
16th-21st November: Tournament: Big 8 (soccer)
18th -21st November: SALMUN
20th November: No School  - Consciencia Negra
23rd November: Combined Arts Rehearsal, Block 8
23rd November: DELF Exams
24th November: Athletics Celebrations @ 7pm
26th November: Thanksgiving Day - student released at 12:00. Professional half day for teachers
27th November: No school - Thanksgiving
1st December: Choir Assembly
4th December: Zombie Zoo
7th December: Hannukah
10th December: Last day of School for students (End of Semester I)
12th December: ACT testing









No comments:

Post a Comment